Potrafią żyć finansowo

Słońce, plaża, Bałtyk- w takiej scenerii trzy dni spędziły uczennice klasy Ig- Małgorzata Chumska i Barbara Socha razem z opiekunem- prof. Piotrem Maluśkim. W dniach od 31 maja do 2 czerwca byli oni na Wyspie Sobieszewskiej- dzielnicy Gdańska. Pobyt był nagrodą za udział w konkursie „Żyj finansowo, czyli jak zarządzać finansami w życiu osobistym” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej oraz dostanie się do jego finału. Nad morzem spotkało się dwunastu finalistów dwóch konkursów: „Żyj finansowo” oraz „Mistrzostw Polski Młodych Ekonomistów” (skierowany do gimnazjalistów).

31 maja był dniem wolnym od zajęć szkolnych. Wszyscy uczniowie mogli tego dnia odpoczywać, ale nie Gosia, Basia oraz prof. Maluśki. Dla nich piątek rozpoczął się około godziny czwartej nad ranem.  O 510 ruszyli oni pociągiem do Poznania, aby o 620 móc jechać prosto do Gdańska. Podróż trwała kilka godzin, a po przybyciu na miejsce ruszyli oni prosto na plażę, by nacieszyć się piękną pogodą, która była dla nich zaskoczeniem, gdyż prognozy przepowiadały deszcz. O godzinie 1330 rozpoczęło się spotkanie organizacyjne, podczas którego koordynatorka konkursu- pani Magdalena Boryna -przedstawiła uczestnikom wszystkie szczegóły dotyczące pobytu i konkursu. Tego samego dnia finaliści wzięli udział w warsztatach Biura Informacji Kredytowej i dowiedzieli się, że BIK nie straszy tylko pomaga. Podczas szkolenia zapoznali się z nową ofertą tej instytucji, która w ostatnim czasie uległa znacznej zmianie.  Po warsztatach uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w kilkugodzinnych zabawach outdoorowych. Co kryje się pod tą nazwą? Bieganie po lesie z GPS-em, szukanie celu i wykonywanie poleceń takich jak: chodzenie po linie czy wchodzenie po skrzynkach na wysokość kilkunastu metrów. Ostatnim etapem tej rozrywki były zabawy na plaży, do których można zaliczyć grę w siatkówkę plażową , ale też w piłkę nożną(w specjalnych strojachJ).

Kolejny dzień był najbardziej stresujący, gdyż w sobotę(Dzień Dziecka) miał miejsce finał konkursu. Czas na ich rozwiązanie wynosił 60 minut, a test składał się z zadań zamkniętych, zadań typu PRAWDA/ FAŁSZ. Trudnością były zadania matematyczne jak i rozwijanie skrótów instytucji finansowych(było ich aż 15). Po konkursie finaliści mieli chwilę dla siebie, a następnie na warsztaty z W. Kotowskim. Podczas nich rozwiali  kilka zadań, które niosły za sobą cenną lekcję dotyczącą przyszłości.  Opiekunowie udali się na warsztaty BIK.  O godzinie 16 wszyscy udali się na ogłoszenie wyników. Gosia Chumska zdobyła czwarte miejsce, a Basia Socha drugie. Po ich ogłoszeniu dziewczyny wraz z prof. Maluśkim udały się na wycieczkę rowerową do Ptasiego Raju. Ostatnim punktem tego dnia był grill, karaoke, taniec(na zewnątrz, a następnie w hotelowym klubie nocnym).

W niedzielę trzeba było rozstać się z Bałtykiem i piękną słoneczną pogodą. Obdarowani nagrodami uczennice wraz z opiekunem ruszyły na zwiedzanie Gdańska. Około godziny 22 byli już w Kościanie. W pamięci zostaną im piękne wspomnienia oraz osoby, które tam poznali.

Barbara Socha, Małgorzata Chumska- klasa Ig.

Możliwość komentowania jest wyłączona.